Białaczka to nowotwór krwi, który jest najczęstszą formą raka pojawiającego się. Komórki nowotworowe rozwijają się w szpiku kostnym i przedostają do krwi. Szpik kostny jest miękką i gąbczastą strukturą, wypełniającą niektóre kości. Odpowiada za produkcję komórek krwi. W przypadku w którym dziecko choruje na białaczkę, jego szpik kostny wytwarza komórki krwi, które nie dojrzewają, są to zwykle białe krwinki (leukocyty), które w bardzo szybki sposób się mnożą i działają tak samo jak zdrowe komórki. W takich przypadkach szpik kostny wytwarza również mniej zdrowych komórek. Białaczka jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród dzieci. Białaczki stanowią obszerną grupę chorób nowotworowych związanych z nierozwiniętym działaniem układu krwiotwórczego. Jeśli Twoje dziecko choruje na białaczkę możesz skorzystać z pomocy Fundacji Miej Serce z Rybnika.
Rodzaje komórek krwi obejmują:
● Czerwone krwinki (erytrocyty) – Czerwone krwinki przenoszą tlen. Kiedy dziecko ma niski poziom zdrowych czerwonych krwinek, nazywa się to anemią. Dziecko może czuć się zmęczone, osłabione i mieć problemy z oddychaniem.
● Płytki krwi (trombocyty) – Płytki krwi pomagają w krzepnięciu krwi i zatrzymują krwawienie. Kiedy dziecko ma niski poziom płytek krwi, bardzo łatwo pojawiają się siniaki i może występować krwawienie.
● Białe krwinki (leukocyty) – Te zwalczają infekcje i inne choroby. Kiedy dziecko ma niski poziom białych krwinek, jest bardziej podatne na infekcje.
Prawie we wszystkich przypadkach zachorowań dzieci na białaczkę mamy do czynienia jej “ostrym” rodzajem. Oznacza to, że choroba postępuje szybko. Jedynie niewielka liczba przypadków jest przewlekła i rozwija się powoli. Białaczka najczęściej stanowi zagrożenie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnych, choć może dotknąć również maluchów, nastolatków jak i również osób dorosłych.
● Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), zwana także ostrą białaczką limfocytową – Odpowiada za 3 na 4 przypadki białaczki u dzieci. Najczęściej występującym rodzajem białaczki u dzieci jest ostra białaczka limfoblastyczna
● Ostra białaczka szpikowa (AML) – AML jest kolejnym najczęstszym typem białaczki dziecięcej.
● Białaczka hybrydowa lub mieszana – Jest to rzadka białaczka z cechami zarówno ALL, jak i AML.
● Przewlekła białaczka szpikowa (CML) – u dzieci CML występuje dość stosunkowo rzadko.
● Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) –Występuje bardzo rzadko u dzieci, ten rodzaj białaczki częściej występuje u dorosłych.
● Młodzieńcza białaczka mielomonocytowa (JMML) – Jest to rzadki typ, który nie jest ani przewlekły, ani ostry i występuje najczęściej u dzieci poniżej 4 rokiem życia.
Objawy zależą od wielu czynników. Nowotwór może znajdować się w szpiku kostnym, krwi, a także w innych tkankach i narządach. Może on obejmować węzły chłonne, wątrobę, śledzionę, grasicę, mózg, rdzeń kręgowy, dziąsła i skórę. Objawów które mogą wskazywać na wystąpienie białaczki u dziecka, nie wolno ignorować.
Objawy białaczki mogą występować nieco inaczej u każdego dziecka, jednak najczęściej występujące objawy to:
● Bladość skóry
● wybroczyny na skórze i śluzówkach jamy ustnej
● Uczucie zmęczenia, osłabienia lub zimna
● Zawroty głowy
● Bóle głowy
● Duszność, problemy z oddychaniem
● Częste lub długotrwałe infekcje
● Gorączka
●Łatwe powstawanie siniaków lub krwawienie, takie jak krwawienie z nosa lub krwawienie z dziąseł. Krwawienia spowodowane obniżeniem się poziomu płytek krwi
● Ból kości lub stawów, bóle kostne
● Obrzęk brzucha, bóle brzucha (jamy brzusznej)
● Słaby apetyt
● Utrata masy ciała
● Pojawiają się one często, gdy dziecko położy się do łóżka i rozgrzeje.
● Obrzęk gruczołów limfatycznych (węzłów chłonnych)
Leczenie choroby będzie zależało od rodzaju białaczki u dzieci i innych czynników. Białaczkę można leczyć za pomocą jednej z poniższych metod:
● Chemioterapia – Są to leki, które zabijają komórki nowotworowe lub powstrzymują ich wzrost. Mogą być podawane do żyły lub kanału kręgowego, wstrzykiwane do mięśnia lub przyjmowane doustnie. Chemioterapia jest głównym sposobem leczenia większości białaczek u dzieci.
● Radioterapia – Są to promienie rentgenowskie lub inne rodzaje promieniowania. Stosuje się je w celu zabicia komórek nowotworowych lub powstrzymania ich wzrostu. Radioterapia może być stosowana w niektórych przypadkach choroby.
● Terapia celowana – Są to leki, które mogą działać, gdy chemioterapia nie jest skuteczna. Mogą być stosowane w leczeniu dzieci z przewlekłą białaczką szpiku kostnego (CML). Terapia celowana często ma mniej poważne skutki uboczne.
● Immunoterapia – Jest to leczenie choroby, które wspomaga układ odpornościowy dziecka i pomaga mu atakować komórki nowotworowe, które stanowią zagrożenie.
● Opieka wspomagająca – Leczenie dzieci może powodować skutki uboczne w każdym wieku. Leki i inne zabiegi mogą być stosowane na ból, gorączkę, infekcje oraz nudności i wymioty.
Chcesz zebrać środki na leczenie swojego dziecka? Potrzebujesz dofinansowanie do leków? Chciałbyś, by Twoje dziecko uczestniczyło w turnusie rehabilitacyjnym, ale nie masz na to pieniędzy? Zostań podopiecznym Fundacji. Sprawdź, jak założyć subkonto dla swojego dziecka: Jak założyć subkonto dla swojego dziecka?
Kiedy mówi się o trudach związanych z codziennością w życiu dziecka chorego na białaczkę bardzo często zapomina się o bliskich takiej osoby. Na szczęście, my pamiętamy! Cała Fundacja Miej Serce oraz wszyscy jej członkowie doskonale zdają sobie sprawę z tego jak wiele poświęcenia kosztuje opieka nad dzieckiem, które zmaga się z chorobą.
Bariery, jakie Ci ludzie napotykają, aby uzyskać wsparcie, są ogromne. W ostatnich latach coraz częściej i głośniej mówi się w tej sprawie. Nasza fundacja Miej Serce, wręcz krzyczy – jesteśmy dumni i wspieramy Was, drodzy opiekunowie, całym sercem!
Fundacja Miej Serce z Rybnika wspiera rodziców w walce z białaczką ich dzieci. Jeśli potrzebujesz środki na leczenie, rehabilitację czy turnus rehabilitacyjny zostań podopiecznym Fundacji Miej Serce. Fundacja Miej Serce powstała by pomagać i wspierać. Realizujemy nasze cele poprzez pomoc tym najbardziej bezbronnym. Naszą misją jest by mogli choć na chwilę zapomnieć o przeszłości, lub złośliwościach losu i cieszyć się życiem jak nigdy dotąd. Fundacja Miej Serce pomaga również zbierać środki z 1% dla Twojego dziecka. Organizuje akcje charytatywne i zbiórki, ale również pomaga rodzicom w zbieraniu środków samodzielnie poprzez drukowanie ulotek, które rodzice mogą rozdać wśród znajomych czy w pracy.
Komentarze:
Brak komentarzy. To TY możesz rozpocząć dyskusję!