Czym jest chłoniak dziecięcy

Czym jest chłoniak dziecięcy

Chłoniak to ogólne określenie nowotworów, które rozwijają się w układzie limfatycznym. Układ limfatyczny składa się z rozległej sieci naczyń, podobnych do naczyń krwionośnych, które rozgałęziają się na wszystkie tkanki ciała. Naczynia te zawierają limfę, bezbarwny wodnisty płyn, który przenosi limfocyty, które są wyspecjalizowanymi białymi krwinkami zwalczającymi infekcje.

 Istnieją dwa rodzaje limfocytów: limfocyty B i limfocyty T. Komórki te chronią nas, wytwarzając przeciwciała i niszcząc szkodliwe mikroorganizmy, takie jak bakterie i wirusy, które przedostają się do organizmu. Chłoniak wywodzi się z rozwijających się limfocytów B i limfocytów T, które przeszły złośliwą zmianę. Oznacza to, że zaczynają się mnożyć w nieodpowiedniej kolejności, tworząc guzy, które są zbiorami komórek nowotworowych. Z czasem złośliwe limfocyty (zwane komórkami chłoniaka) wypierają normalne limfocyty, czego skutkiem jest znaczne osłabienie układu odpornosciowego i jego nieprawidłowe funkcjonowanie.

Rodzaje chłoniaków

Chłoniaki są trzecią co do częstości występowania grupą nowotworów u dzieci w wieku od 0 do 14 lat, po białaczkach i nowotworach mózgu lub innych nowotworach ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Rodzaje chłoniaków dzieli się na dwie główne grupy:

●     chłoniaki Hodgkina (ziarnicze)

●     chłoniaki nieziarnicze

Około połowa dzieci, u których zdiagnozowano chłoniaka, choruje na chłoniaka Hodgkina. Druga połowa ma rodzaj chłoniaka nieziarniczego. Istnieje kilka typów chłoniaka Hodgkina, ale wszystkie są zazwyczaj leczone w ten sam sposób. W przypadku chłoniaków nieziarniczych leczenie kwestia wygląda inaczej, różne typy chłoniaków nieziarniczych wymagają innego leczenia.

Objawy chłoniaka

Chłoniak może być trudny do zdiagnozowania. Wiele z objawów chłoniaka występuje także w innych, mniej poważnych schorzeniach. Z tego względu może minąć dużo czasu od pierwszych sygnałów do postawienia prawidłowej diagnozy. Dodatkowo dzieci cierpiące na ten sam typ nowotworu mogą mieć różne objawy, które są zależne od lokalizacji rozwijającego się chłoniaka.

Pierwszym typowym objawem, który większość ludzi zauważa, są guzki spowodowane obrzękiem węzłów chłonnych, w których rozwijają się nieprawidłowe limfocyty. W przypadku chłoniaka, guzki są zazwyczaj bezbolesne, a węzły chłonne nie zmniejszają się do prawidłowych rozmiarów. Wiele węzłów chłonnych znajduje się głęboko wewnątrz ciała, przez co nie można ich wyczuć z zewnątrz. Jeśli chłoniak rozwija się w jednym z wewnętrznych węzłów chłonnych, mogą pojawić się różne objawy w zależności od lokalizacji.

Młody pacjent może mieć typowe objawy, jednak zdarzają się przypadki, w których jedynymi sygnałami rozwoju nowotworu są guzki. Objawy u każdego mogą być inne, jednak wspólne i najbardziej typowe objawy obejmują:

●     zmęczenie (skrajne zmęczenie),

●     obfite poty, zwłaszcza w nocy – może być konieczna zmiana bielizny nocnej i pościeli,

●     gorączka (wysoka temperatura),

●     niewyjaśniona utrata wagi,

●     swędzenie.

Chłoniak u dzieci ma tendencję do szybkiego wzrostu, więc objawy mogą pojawić się nagle.

Leczenie chłoniaka

Leczenie pacjenta zależy od rodzaju i stadium chłoniaka oraz innych czynników, w tym wieku i ogólnego stanu zdrowia. Leczenie może się także różnić u osób z tym samym typem chłoniaka, ponieważ jest planowane indywidualnie. Najczęstsze metody leczenia to:

●     Chemioterapia

●     Radioterapię

●     Terapia przeciwciałami w trakcie chemioterapii lub w leczenia nawrotów chłoniaka

●     Chirurgia jest rzadko stosowana u dzieci z chłoniakiem, z wyjątkiem dzieci z wolno rosnącą odmianą chłoniaka Hodgkina, zwaną nodular lymphocyte-predominant Hodgkin lymphoma (NLPHL).

Dzięki Fundacji nie zostajesz sam!

Dzięki nam możesz odmienić życie swoje i swojego dziecka chorującego na chłoniaka. Możesz złożyć prośby o pomoc medyczną, terapię rehabilitacyjną lub urządzenia wspomagające, których nie jesteś w stanie zapewnić swojemu dziecku z uwagi na wysokie koszty. Korzyści dla dzieci wykraczają daleko poza fizyczne. Pomoc ze strony naszej Fundacji Miej Serce może poprawić jakość ich życia, pomóc zdobyć pewność siebie i poczucie własnej wartości oraz umożliwić łatwe funkcjonowanie w społeczności. Dzisiejszy świat nie jest przystosowany w pełni dla osób z niepełnosprawnościami. Odpowiedni sprzęt medyczny dla Twojego dziecka to podstawa i ułatwienie codziennego życia, które zmniejsza potencjalny niepokój dzieci przed angażowaniem się w nowe czynności. Dzięki naszej Fundacji Miej Serce możesz zapewnić swojemu dziecku lepsze dzieciństwo.

Komentarze:

Brak komentarzy. To TY możesz rozpocząć dyskusję!

O FUNDACJI

Fundacja Miej Serce powstała z myślą o tych najbardziej bezbronnych i potrzebujących naszego wsparcia – czyli dzieciach. Pomagamy i wspieramy naszych podopiecznych poprzez realizację takich zadań jak np. turnusy rehabilitacyjne, niezbędne lekarstwa, sprzęt medyczny czy pomoc specjalistów. Dzięki pomocy darczyńców i ludzi dobrego serca, możemy realizować nasze zadania i pomagać potrzebującym dzieciom.

SPOTKAJ NAS NA FB