Rdzeniak zarodkowy, zwany również płodowym lub medulloblastomą (MB) to nowotworowy (złośliwy) guz mózgu. Najczęściej tworzą się u dzieci w móżdżku, dolnej części mózgu znajdującej się z tyłu czaszki. Ta struktura bierze udział w kontroli koordynacji mięśni, utrzymaniu równowagi i ruchu. Rdzeniak zarodkowy jest znany jako embrionalny guz neuroepitelialny, ponieważ tworzy się jeszcze w komórkach płodu i zaczyna się rozwijać po urodzeniu. W oparciu o różne typy mutacji genów istnieją co najmniej cztery podtypy rdzeniaka zarodkowego. Chociaż medulloblastoma nie jest dziedziczna, zespoły takie jak zespół Gorlina lub zespół Turcota, które dziedziczone są autosomalnie, mogą zwiększać ryzyko powstawania rdzeniaka zarodkowe. Niestety medulloblastoma ma tendencję do rozprzestrzeniania się przez płyn mózgowo-rdzeniowy (CSF) – płyn, który otacza i chroni mózg i rdzeń kręgowy. Przez to przerzuty mogą obejmować również inne obszary mózgu i rdzenia kręgowego. Ten rodzaj guza rzadko rozprzestrzenia się na inne obszary ciała.
Objawy związane z rdzeniakiem zależą od lokalizacji guza. Móżdżek to najczęstsza struktura, w której powstaje rdzeniak, objawami guza w tej lokalizacji są problemy z chodzeniem, równowagą i/lub drobnymi umiejętnościami motorycznymi. Jeśli guz blokuje przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, może to prowadzić do zwiększonego ciśnienia wewnątrz czaszki. Problem ten znany jest jako wodogłowie, którego objawami są:
● Bóle głowy
● Nudności
● Wymioty
● Niewyraźne i podwójne widzenie
● Ogromna senność
● Dezorientacja
● Napady drgawek, a nawet omdlenia
Jeśli medulloblastoma daje przerzuty na kręgosłup, objawy mogą obejmować:
● Osłabienie lub drętwienie rąk lub nóg
● Zmianę normalnych nawyków jelitowych lub pęcherza moczowego
● Ból kręgosłupa
Leczenie polega na zastosowaniu metody skojarzonej, zwanej terapią kombinowaną lub łączoną. U większości pacjentów obejmuje ona chirurgię, radioterapię (RT) i chemioterapię. Optymalne początkowe leczenie pacjentów z rdzeniakiem zarodkowym obejmuje zarówno ogólne środki łagodzące zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, jak i specyficzną terapię skierowaną konkretnie przeciwko guzowi. Badania kliniczne i kolejne prace badawcze koncentrują się na próbach zmniejszenia toksyczności leczenia przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego odsetka wyleczeń u pacjentów.
Oczywiście możesz skorzystać z pomocy fundacji. Terapia rdzeniaka zarodkowego jest bardzo czasochłonna i kosztowna. Fundacja Miej Serce swoimi działaniami i pomocą objęła już kilkuset podopiecznych – dzieci, których od lat wspiera w walce o zdrowie i samodzielność. Wiemy jak kosztowne są rehabilitacje i ile może kosztować sprzęt medyczny. Dzięki naszej pracy oraz sercom darczyńców, możemy opłacać z środków Fundacji rehabilitacje, terapie, leki, czy potrzebne badania oraz koszty leczenia. Pomoc słabszym to Nasze powołanie, dlatego jeśli jej potrzebujesz, możesz skorzystać z darmowego subkonta i otrzymać wsparcie.
Podopiecznych fundacji traktujemy indywidualnie, dlatego jako organizacja dajemy możliwość pozyskiwania środków na subkonta, które są zakładane dla każdego podopiecznego. Dzięki temu środki z darowizn czy 1% podatku po rozliczeniu trafiają bezpośrednio na profil danego dziecka, do którego jako opiekun masz całodobowy dostęp przez stronę fundacji, a z środków możesz korzystać na przykład do opłacania potrzebnych rehabilitacji czy terapii.
Chcesz dowiedzieć się jak zostać podopiecznym Fundacji przejdź na stronę: Jak zostać podopiecznym Fundacji Miej Serce?
Komentarze:
Brak komentarzy. To TY możesz rozpocząć dyskusję!